Keby som získal 10 eur vždy, keď dostanem túto, alebo podobnú otázku, tak mám už asi na jednu splátku leasingu. 😁 Tento článok vznikol aj preto, že som minule z00movi odpovedal na jednu A4, a odporučil mi, nech to spíšem a neopakujem sa...
Vyhlásenie:
Existuje veľa rôznych motoristických stránok, ale aj fórum pre majiteľov starých počítačov a tam je jedna téma o elektromobilite. Často tam diskutujú ľudia, ktorí určite v živote nesedeli v nabíjateľnom automobile s elektrickým pohonom (ďalej už len BEV). Napriek tomu, že je internet plný hoaxov, rádoby múdrostí, ačohentizmov, výsmechu a syndrómu "Old Man Yells at Cloud", som presvedčený, že o pár rokov bude BEV primárnym spôsobom dopravy. V tomto článku si dovoľujem, ako človek čo reálne dva roky každodenne žije s vlastným BEV, odpovedať na otázky, ktoré opakovane dostávam. Nie som motoristický novinár, nemusím byť nestranný a vyvážený, sú to moje vlastné skúsenosti a dojmy.
Ubehli cca 2 roky odkedy môj Enyaq 80 Sportline "spadol" z výrobnej linky a na jar to budú dva roky čo ho vlastním. Keďže bolo tesne po korona-kríze a v práve prebiehajúcej čipovej kríze, v kuloároch sa hovorilo, že na objednávku Enyaqu vo vlastnej konfigurácii sa čaká aj 9 mesiacov. Vozidlo sme doma ale potrebovali riešiť okamžite a preto som obzeral vystavené showroom vozidá aspoň v takej konfigurácii, ktorá by sa blížila plnej výbave, ktorú som chcel. Nejaký čas nebolo v našom okolí nič, ale hneď po Novom roku 2023 zrazu zasvietil biely Enyaq skoro v plnej výbave v showroome Todos Košice. Okamžite som tam volal, zajednal si skúšobnú jazdu a všetky svoje kroky smeroval k tomu, že hneď po tom, čo vozidlo skončí svoje "predvádzacie obdobie" bude moje!
Klady
S vozidlom som po motorickej stránke nadmieru spokojný. Je to auto kvalitne spracované, bezpečné, robustné... žiadna cintľavka. Hneď prvý mesiac som sa s ním zúčastnil "veselého happeningu" reťazovej havárie piatich vozidiel na mestskom privádzači v rýchlosti 110 km/h. Ja s dcérou na palube sme náraz zozadu ledva cítili, Tuscon za nami bol na totálku. U mňa sa menili iba 5. dvere a zadný nárazník so senzormi, jeho odtiahli na šrotovisko. Enyaq kolíziu detegoval sám, ešte predtým, ako som ja stihol vôbec zareagovať a dobrzdil pred vozidlom predomnou tak, že sa mu len oprel o EČV.
Enyaq sedí na ceste ako prikovaný a pritom je neskutočne zábavný. Jazda do kopcov je čistá radosť, vie sa rozbehnúť hore kopcom v sekunde a reže zákruty v serpentínach akoby to nič nebolo. Obiehanie je také, že si dovolím obehnúť na okreske aj 2-3 kamióny a ďalšie nesmelé autá za nimi, lebo za zopár sekúnd som z 80 na 120+ a oproti-idúce autá míňam už dávno zaradený a spomalený na 90 km/h.
Na snehu ide ako tank. Vďaka svojmu výkonu a skvelej trakcii zadokolky som minuloročnú snehovú kalamitu zvládol tak, že až keď som na tiahlom stúpaní od nášho domu míňal odstavené staré spaľováky a autobus, pochopil som, že idem po zasneženom ľade.
Vynikajúco sa s ním žije: Rýchlo sa zohreje alebo ochladí aj v strede najväčšej zimy alebo leta, pričom si želanú teplotu naprogramujem na svoj bežný odjazd z domu / cestu z práce. Alebo si klímu spustím kedykoľvek 10-15 minút pred odchodom z mobilnej appky. Sadám do vyhriateho/ochladeného auta. Auto som od kúpy ešte neoškrabával od námrazy, vždy prídem k dokonale roztopenému.
Nabíjanie na predvolených miestach je tiež výborná feature, mám tam naprogramované svoje miesto pred domom a k nemu časy podľa taríf elektrární, kedy je slabá prevádzka a on vie podľa GPS, že nabíjam doma a riadi podľa toho proces nabíjania. Môžem ho mať aj nonstop na kšande a viem, že nerozfutruje batériu a nezruinuje rozpočet. Keď nabíjam na verejných nabíjačkách, tak si pamätá, že som tam zvykol nastaviť limit nabíjania na 100% a hneď sa prispôsobí. Nabíjanie na rýchlonabkách na 80% často netrvá dlhšie ako cca 20 minút.
Chcem len upozorniť, že z paneláku do domu som sa presťahoval už rozhodnutý o kúpe tohto vozidla. Ak by sme sa nesťahovali, fungoval by som s ním na sídlisku úplne rovnako, pretože každý deň-dva trávim v obchodnom centre čas potrebný na rodinný nákup, ktorý by bol raz za týždeň proste iba spojený s nabíjaním. Mal by som teda iba vyšší predplatený tarif u nabíjacieho providera. Žiadny majiteľ BEV nepotrebuje nabíjať pred blokom na sídlisku. Je to len jeden vtipný ačohentizmus z internetu. Inak, a vy tiež tankujete pred barákom? 😉
Ja osobne využívam 100% rekuperáciu, lebo jazdím v režime B (tj. režim D s plnou rekuperáciou, tzv. "one pedal driving"). Vtedy sa okamžite po pustení plynového pedálu začne brzdiť. Nie každému tento štýl vyhovuje, ale pre mňa je toto selling point, ktorý iné BEV nemajú takto príjemný.
V lete cestou z domu v kopcoch dolu do mesta si nahromadím 1-2% energie do baterky a to spotrebujem v meste - v lete teda zvyknem nabíjať aj raz za 1.5 až 2 týždne. V zime zas vysokú počiatočnú spotrebu ohrievaním vyrovnám následnou rekuperáciou z kopca.
Reálny dojaz sa veľmi odvíja od reálnej jazdy a ochoty rekuperovať. Ja rekuperujem maximálne a na diaľnici sa neženiem. Enyaqu od 110 km/h začína exponenciálne rásť spotreba. Taktiež veľmi trpí na zimu. Od novembra to ide so spotrebou dolu vodou. S prvými jarnými dňami sa to opäť rapídne zlepší. V hrubom dojazde sa pri Enyaq 80 dá zjednodušene povedať, že: V teplých mesiacoch vieš dať aj 500, v zime ledva 400. Ak budeš jazdiť ako prasa, alebo si furt užívať športový režim, tak ťa dojaz asi ani nezaujíma. 😉
To samozrejme hovoríme o baterke nabitej na 100%, ale takto sa nabíja naozaj výnimočne! Keď si baterku chcem chrániť a auto používať dlhé roky, tak sa držím v rozsahu 20%-80%. Tam si odrátajme ešte asi 100 km dojazu. Veľmi rýchlo som si k tomu ale prispôsobil svoje návyky a životné situácie, BEV ma naučilo pokojnejšej, predvídavejšej jazde. Zbytočne nenabíjam, zbytočne nenechávam úplne vybiť.
Reálne, v teplých mesiacoch by som z Košíc do Bratislavy po R2, keby som to držal pod 115 km/h, dal na jedno nabitie. Ale väčšinou nechcem prísť úplne vyšťavený a hladný, takže aj tak na Beladiciach na rýchlonabke zastavím a Enyaq je nabitý skôr, než ja dojem "hambáč".
Moje osobné spotrebové rekordy sú:
- Košice-Žilina po (nekompletnej) D1 - 16 kWh
- Košice-Bratislava po R2 - 19 kWh
Komfort
Dieťa a žena si jazdu užívajú, necítia žiadne otrasy, nemyká s nimi pri rozjazdoch ani v serpentínach, podvozok doslova pláva. V normálnom režime je to pokojné vozidlo, ktoré posádku "nevyhŕka". Keď som v ňom sám a prepnem na športový režim, auto sa mení na diabla, čo vyhrá v dragu aj so sídliskovými frajírkami na rachotiacich bavorákoch.
Svetlá! Ježiši, to by ste museli zažiť, keď vám diaľkové svetlá demo-efektom od stredu vyrobia v noci deň a potom samé zhasínajú tie segmenty, ktoré by inak osvetlili oproti-idúce autá. Vo všeobecnosti, diaľkové aj stretávačky, sa celý čas adaptívne prispôsobujú jazde. Posvietia do zákruty, keď vidia, že sa cesta stáča, alebo zatočím volantom na parkovacie miesto, či dokonca výraznejšie osvetlia chodca v mojom jazdnom pruhu (najlepší sú tí v čiernom oblečení, že?).
Adaptívny tempomat sa dá do softvéru dokúpiť ako keď človek kupuje appky do telefónu. Odkedy mám adapťák, tak dlhé trasy (do Bratislavy, či Prahy) šoférujem bosý s nohami na koberci, lebo zvláda krásne autonomné a plynulé plachtenie aj zastavovanie za autami na semafóroch/v kolónach (sám sa samozrejme aj plynulo pohne bez nutnosti čokoľvek robiť). Číta značky a Škodovácke mapy sú viacmenej stále aktuálne. Dokonca tak, že obsahujú aj traffic dáta a pomáhajú mi vyhnúť sa aktuálnym zápcham. Na displeji ponúkne alternatívnu trasu, kde vypočíta o koľko kilometrov naviac prejdem a koľko minút pri tom ušetrím. Po schválení ma začne odkláňať.
Head-up display je fantastická vec! Všetky informácie o rýchlosti, poslednej načítanej značke a nasledujúcom waypointe mám stále v zornom poli. Navigácia je formou augmentovanej reality, že odbočovacie (navigačné) šípky sa vám premietajú 3D do priestoru a blížia sa k vám tak, že vám opticky vytvoria pred očami stenu zo šípok (ako to poznáte zo série hier Need for Speed). Augmentovane sa zobrazuje aj identifikácia vozidiel pred vami. Vozidlo je v priestore podčiarknuté, s malou šípkou, ktorá značí jeho stredovú os a farba podčiarknutia sa mení od zelenej po sýto červenú podľa dobrzďovacej vzdialenosti vzhľadom ku vašej rýchlosti. Taktiež sú v 3D zvýraznené jazdné pruhy a ich "voľnosť", teda možnosť meniť jazdný pruh. Ak sa vám to zdá ako zbytočný prepych, tak si predstavte, že idete v noci v hmle a vaše auto vidí oveľa viac, ako vy s tými unavenými očičkami po prehýrenom víkende. 😜
Zápory
Hnevá ma detekcia vodiča na sedadle, a vždy, aj keď len na sekundu vyskočím (napr. po parkovací lístok, alebo vyhodiť pytel so smetím), musím po znovu-sadnutí odklepnúť, že som to ja, vodič. Pri tom sa vypne audio a odpojí CarPlay, takže je to fakt na nervy.
Dlho ma vytáčala mobilná Škodovácka appka, padalo to ako lístie, alebo som podľa nej proste "nemal auto", ale za posledný polrok to celkom poriešili a od leta je viac-menej stabilná.
Tiež sa treba pripraviť na to, že to nie je Tesla. Updaty ti nechodia každý mesiac ako do telefónu. Napr. na posledný veľmi dôležitý stabilizačný update sme majitelia našich "starších modelov" čakali rok a pol. Softvér je proste koncernová klasika - pomalý a lenivý. Keď do auta vlieziem a on je v deep-sleep režime, tak väčšinou už mám 100-200 metrov jazdy za sebou, kým sa softvér konečne zobudí a na displeji sa zobrazí homescreen s mapou. Aj preto je dobré si ho stále vopred zobudiť aktivovaním klímy (naprogramovaním, alebo v appke).
Strašne ma štve, že Škodováci nevedia vyriešiť pre-heating baterky (manuálny na vyžiadanie, alebo pred plánovaným dojazdom k nabíjačke). V zime tak prvých 10-15 minút na rýchlonabíjačke čakám, kým sa zohreje baterka a až potom to začne fofrovať vysoké kWh. Bojoval som s výrobcom aj cez petíciu, ale ani 6 tisíc signatárov s nimi nedokázalo pohnúť... Teda áno, vydali nový model 85X a teraz Elroq, v ktorých je nový hardvér, na ktorom beží úplne nová línia rýchleho a vyladeného softvéru. Hej, my early adopters sme boli takí beta-testeri. 🙄
Štve ma, že som bral predvádzačku a nemohol si konfigurovať výbavu. Mám síce Sportline, ale určite by som si priplatil aj za vyhrievanie zadných sedadiel, a ventilované predné. Taktiež by som určite bral 360° kamery, lebo parkovať ako v GTA rieši veľa sídliskových problémov. Nič z toho ti už Škodovka dodatočne nedomontuje, lebo sa to vraj nedá. Lebo preto.
Tak čo? Som spokojný?
Áno. Enyaq som si vybral v období, keď toho ešte veľa na trhu nebolo. Boli tu Tesly, "ajfóny na kolesách", ale ešte nemali také lákavé cenovky ako dnes. Bola tu Kia EV6 (ktorú som testoval a nikdy viac) a neskôr Hyundai Ioniq 6, alebo staršie modely Kona a Ioniq 5, ale do akýchkoľvek starších modelov BEV som ísť nechcel z princípu. Dnes je situácia iná a na výber sú aj prekvapivé až prémiové a cenovo lákavé čínske značky a spústa nových modelov známych značiek.
S výberom som ale stále spokojný. Dnes by som si vybral asi skôr Elroq - je postavený na rovnakej platforme ako Enyaq, posádka má rovnaký komfort a veľkosť vnútorného priestoru, ale je to konštrukčne menšie a "parkovateľnejšie" auto. Prichádza navyše s lepším a vyladeným softvérom. V najmenšej motorizácii (52 kWh) má dojazd okolo 300 km a má už tak priaznivú cenovku, že sa dorovná spaľovákom. Mňa by sa to aj tak netýkalo a platil by som rovnako ako za Enyaq, lebo by som aj tak išiel do "85ky" a plnej výbavy. 😁
Takže hej, argument, že elektromobily sú drahé už začína padať tiež. Ak uvažujete o BEV ako o vašom ďalšom mestskom či prímestskom prenášadle a domáca značka Škoda vo vás vzbudzuje dôveru, tak by som odporúčil Elroq. Tesly sa tiež netreba báť, ako dokazuje v najnovších videách aj Jirka Zima (swarm). Osobne som už vtedy zvažoval Tesla Model X a veľa jeho smart vlastností mi chýba. Dnes by som už asi do zvažovania zahrnul aj čínsku automobilku (s nemeckým designom a americkým R&D) NIO - robia prekvapivo krásne a veľmi chytré vozy.
Elektromobilite zdar a hejterov nech roztrhne! 😂
Prima počtení, díky.
OdpovedaťOdstrániť